TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU

ul. Stęszewska 41, Poznań

Mimo, że istnieją przyczyny genetyczne i hormonalne, wpływające  na masę ciała człowieka, to jednak otyłość występuje najczęściej wtedy, gdy spożywamy z pokarmem więcej kalorii, niż spalamy poprzez ćwiczenia i normalne codzienne czynności życiowe. Otyłość powstaje zazwyczaj z połączenia wielu przyczyn, wśród nich najważniejszymi są:

  • Bezczynność

Jeśli nie jesteś aktywna lub aktywny fizycznie to nie spalasz kalorii koniecznych do utrzymania bilansu energetycznego. Niestety, dziś przeważająca liczba dorosłych spędza większość dnia w pozycji siedzącej, czy to w pracy, czy w czasie wolnym. Siedzący tryb życia powoduje, że nie możecie Państwo spalić więcej kalorii dziennie, co miałoby miejsce przy zwiększeniu zakresu ćwiczeń lub codziennych  zajęć. Oglądanie telewizji ma największy przyczynek do siedzącego trybu życia i zwiększenia masy ciała.

  •  Niezdrowa dieta i nieprawidłowe nawyki żywieniowe

Diety bogate w kalorie, jedzenie „fast food”, pomijanie śniadania, jedzenie większości kalorii wieczorem i w nocy, spożywanie wysokokalorycznych napojów i jedzenie za dużych porcji posiłków przyczyniają się do nadwagi.

  • Ciąża

W czasie ciąży kobieta przybiera na wadze. Dla wielu kobiet ogromną trudność stanowi utrata wagi po porodzie. Ten przyrost masy ciała w czasie ciąży może przyczynić się do rozwoju otyłości u kobiet.

  • Brak snu

Mniej niż siedem godzin snu w nocy może powodować zmiany w równowadze hormonolnej, na korzyść hormonów,  które zwiększają apetyt. Możesz także mieć zwiększone pragnienie pokarmów o wysokiej zawartości kalorii i węglowodanów, co może przyczynić się do nadwagi.

Nietolerancje pokarmowe

Do niedawna termin "nietolerancja pokarmowa" oznaczał każdą reakcję na pożywienie, w której układ immunologiczny nie odgrywa gównej roli. Obecnie mianem nietolerancji pokarmowej określa się nieprawidłową reakcję organizmu z udziałem systemu odpornościowego i swoistych przeciwciał klasy G w odpowiedzi na fragmenty niestrawionych białek pokarmowych. 

  • Niektóre leki

Niektóre leki mogą prowadzić do przybierania na wadze, jeśli ich zażywanie nie jest rekompensowane poprzez zredukowaną dietę lub zwiększoną aktywność fizyczną. Leki te obejmują niektóre leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe, doustne leki przeciwcukrzowe, leki przeciwpsychotyczne, sterydy i beta-blokery.

  • Problemy medyczne

Otyłość może być czasami powodowana przyczynami medycznymi, takimi jak zespół Pradera-Williego, zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników i innymi chorobami. Niektóre schorzenia, takie jak zapalenia stawów, mogą doprowadzić do zmniejszenia aktywności fizycznej, które z kolei mogą powodować zwiększenie masy ciała.

CZYNNIKI RYZYKA 

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko otyłości obejmują:

  • Twój kod genetyczny

Twoje geny mogą mieć wpływ na ilość tkanki tłuszczowej i w jakich częściach ciała jest odkładana. Twoje geny mogą również odgrywać rolę jak skutecznie Twój organizm przetwarza pożywienie w energię i jak Twoje ciało spala kalorie podczas ćwiczeń fizycznych.

  • Twoje pochodzenie

Otyłość ma tendencję do występowania w rodzinach i nie tylko z powodu genetyki. Członkowie tej samej rodziny mają zwykle podobne nawyki żywieniowe, styl życia i zwyczaje odnośnie aktywności fizycznej. Jeśli jeden lub oboje z rodziców są otyli, ryzyko otyłości wśród dzieci jest zwiększone.

  • Twój wiek

Otyłość może wystąpić w każdym wieku, nawet u małych dzieci. Wraz ze starzeniem, zmiany hormonalne i mniej aktywny tryb życia zwiększają ryzyko otyłości. Ponadto, ilość tkanki mięśniowej w organizmie również spada wraz z wiekiem. Mniejsza masa mięśniowa prowadzi do zmniejszenia szybkości metabolizmu. Te zmiany również powodują zmniejszone zapotrzebowanie na kalorie i mogą utrudnić odchudzanie. Jeśli nie zmniejszysz spożycia kalorii z wiekiem, to prawdopodobnie zwiększysz masę ciała.

  • Rzucenie palenia

Rzucenie palenia jest często związane ze zwiększeniem masy ciała. U niektórych, może to prowadzić do przyrostu wagi, nawet kilku kilogramów tygodniowo przez wiele miesięcy, co z czasem może prowadzić do otyłości.

  • Problemy społeczne i gospodarcze

Niektóre problemy społeczne i gospodarcze mogą być powiązane z otyłością. Możesz nie mieć dostępu do bezpiecznych miejsc uprawiania ćwiczeń, może nie nauczono Cię zdrowych sposobów gotowania, lub być może nie masz środków finansowych na zakup świeżych owoców i warzyw lub produktów, które nie są przetwarzane. Ponadto, niektóre badania wskazują, że krąg Twoich znajomych wpływa na Twoją masę ciała – masz zwiększone ryzyko otyłości, jeśli masz otyłych przyjaciół lub krewnych.

Nawet jeśli jeden lub więcej z tych czynników ryzyka dotyczy Ciebie, to nie znaczy, że otyłość jest Twoim przeznaczeniem. Można przeciwdziałać większości czynników ryzyka za pomocą odpowiedniej diety, zwiększonej aktywności fizycznej oraz prozdrowotnych zmian w zachowaniu.