Menu

ul. Stęszewska 41, Poznań

Uprzejmie informujemy, że w ramach Poradni Diabetologicznej działa Gabinet Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej.

Zespół Stopy Cukrzycowej to jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, które może doprowadzić do amputacji stopy. Stopę cukrzycową dzieli się na neuropatyczną, naczyniową lub neuropatyczno-naczyniową. 

Stopa neuropatyczna jest wynikiem uszkodzenia włókien nerwowych w przebiegu cukrzycy, a pierwszymi objawami są mrowienie, pieczenie, drętwienie, uczucie zimnych stóp, zaburzenia czucia bólu, dotyku, temperatury, wibracji, deformacje stopy pod postacią modzeli, nagniotków, które nieleczone prowadzą do powstania niebezpiecznego owrzodzenia.

Stopa naczyniowa jest wynikiem procesu miażdżycowego w tętnicach kończyn dolnych. Zwężone naczynie zaburza ukrwienie tkanek stopy utrudniając gojenie się owrzodzenia. Objawia się przede wszystkim tzw. chromaniem przestankowym, czyli bólem kończyny po wysiłku. Aby potwierdzić miażdżycę tętnic kończyn dolnych konieczne jest wykonanie badania dopplerowskiego naczyń tętniczych kończyn.

 Biorąc pod uwagę wieloczynnkowy charakter stopy cukrzycowej konieczny jest w zapobieganiu i jej leczeniu udział zespołu specjalistów, do którego dostęp zapewnia nasza placówka.